Aplikacje

Jak działa taping?
Taping posiada bardzo szerokie zastosowanie w świecie sportowym oraz w fizjoterapii. W zależności od sposobu tapingu oraz taśm użytych w aplikacji, funkcja naklejonych na ciało taśm zmienia się. Oklejanie się, może mieć na celu zarówno ochronę przed potencjalnymi kontuzjami, jak również wspomagać leczenie urazów.

Taping rozróżniamy na dwie zasadnicze kategorie- taping sztywny oraz kinesiotaping, czyli taping dynamiczny.

Taping sztywny
W przypadku tapingu sztywnego głównym zadaniem naklejonych taśm jest ograniczenie ruchomości w wybranych stawach, tak aby zapobiec potencjalnym zwichnięciom, czy nadmiernym przeciążeniom ścięgien, tym samym zapobiegając kontuzji. Taping sztywny służy również do stabilizacji kontuzjowanych już stawów, tak aby wspomóc proces rehabilitacji.

Taśmy sztywne nie rozciągają się w żadnej płaszczyźnie i w zależności od ich rodzaju są mniej lub bardziej odporne na działanie wody. Aplikacje z taśm sztywnych stosowane są głównie jednorazowo na czas aktywności fizycznej.

Kinesiology Taping
Taśmy używane w kinesio tapingu są dużo bardziej wszechstronne i mają wiele więcej zastosowań, aniżeli tapy sztywne. W przeciwieństwie to tapingu sztywnego, kinesiology taping jest elastyczny i pozwala na pełną ruchomość ciała po aplikacji taśmy na skórę, chociaż w przypadku dużego naciągu taśmy podczas aplikacji na skórę, może być również używana w taki sposób jak taśmy sztywne.

Taśmy przeznaczone do kinesio tapingu są dużo delikatniejsze dla skóry, a jedna aplikacja może pozostać na skórze od kilku do nawet kilkunastu dni. Tapy są wodoodporne oraz elastyczne (podobnie do ludzkiej skóry), co pozwala im na swobodną pracę razem z ciałem, nawet w trakcie wysiłku fizycznego.

Głównymi zastosowaniami taśm kinesiology są:

  • zmniejszenie napięcia mięśniowego (działanie przeciwbólowe),
  • zmniejszenie opuchlizny (poszerzenie kanałów limfatycznych i zwiększenie krążenia w uszkodzonych tkankach),
  • wspomaganie uszkodzonych lub osłabionych więzadeł (poprzez swoją elastyczność),
  • wspomaganie pracy mięśni,
  • korygowanie postawy ciała.

Przygotowanie do tapingu
Przygotowanie skóry przed tapingiem odgrywa bardzo dużą rolę w tym, jak dobrze aplikacja będzie utrzymywać się na skórze oraz przez jak długi okres będzie spełniać swoją funkcję.

Tapy powinno się aplikować na czystą (ogoloną – pozbawiona włosów i odtłuszczoną) skórę, co zapewni lepszą przyczepność taśmy do skóry.

Zanim przykleisz taśmę do skóry, należy:

  1. usunąć owłosienie z miejsca aplikacji taśmy,
  2. wyczyścić i odtłuścić skórę,
  3. nałożyć klej w sprayu dla wzmocnienia przyczepności taśmy (opcjonalnie),
  4. nałożyć aplikację na skórę, lekko pocierając przyklejone taśmy, aby aktywować działanie kleju.

Aplikacje kinesiology

Aplikacje specjalne

Głowa i szyja

Kończyna dolna

Kończyna górna

Tułów

Facebook
Google+